Archiwum kategorii: Pułapka kosztów

Nowa pułapka kosztów – naciągacze się podszywałą pod Telekomunikacje Polską

Końcem kwietnia tego roku Telekomunikacja Polska zmieniła nazwe w marke Orange. Od połowy wrzesnia naciągacze wykorzystywują ten fakt i próbują wyłudzyć pieniądze – zwłaszcza od starszych osób. Naciągacze są głównie dobrze ubrane, elokwentne osoby które wzbudzają zaufanie w tym samym momencie w którym się przedstawiają jako representanci byłej Telekomunikacji.

Dzwoni do drzwi i przed nimi stoji przystojny męzczyżna w żakiecie: „Dzień dobry, Pani. Jestem z Telekomunikacji Polskiej. Pani na pewno o tym słyszała że parę miesiączy temu zmieniliśmy nazwe na Orange. Trzeba podpisać nową umowę ponieważ stara już nie ważna. Mógłbym wejść na chwilke?” Tak podobnie brzmi nowa pułapka kosztów na przeważnie starsze osoby. Jednak celem nie jest odnowienie starej umowy tylko podpisanie nowej – z całkiem inną firmą, która też ma słowo telekomunikacja w nazwisku ale pomijając tego nic wspólnego z znaną telekomunikacją polską.

Jak historia się toczy dalej? Osoby zawierające umowe nie dostają umowy do ręki. Naciągacz mówi że przyszle ją do domu jak wszystko poda do systemu. Umowa dojdzie dwa tygodnie później. 4 dni za póżno żeby od niej odstąpić (w Polsce obowiązują 10 dni od zawarcia umowy żeby z niej zrezygnować). Pamiętajmy umowy zawarte z TP są wciąż aktualne. Żeby zatrzymać dotychczasowy numer telefonu nie musimi nić podpisiwać, nie musimi się godzić na nową umowe.

Najlepiej poprosić o identyfikatora lub dokument dowodzączy że osoba jest pracownikiem danej firmy. Pracownicy Orange mają zawsze obowiązek noszienia takich dokumentów przy sobie. Można też zadzwonić na numer infolinii 800 500 005 i się poinformować w sprawie odwiedziającej osoby. Czerwone lampki powinny się w tym momencie zapalić jeśli osoba poprosi o rachunek telefoniczny. Telekomunikacja ma takie informacje w bazie i pracownik, które nas odwiedza w celu odnowienia umowy, miałby do nich dostęp.

Naciągaczy dotąd nie są aktywni w całej Polsce. Zwłaszcza mieszkańcy Prudnika lub w rejonie Lublina powinny mieć oczy otwarte. Ostrzeżcie Waszych dziadków, rodziców lub innych starszych znajomych żeby oni również się nie nabrali i mieli na końcu podwójne rachunki do opłacenia!

Was Team Tellows

Uwaga przed serwisami SMS Premium!

Coraz więcej komentarzów na tellows.pl opisułe pułapke kosztów SMS Premium. Jedna z firm które oferują taki serwis jest gogogy pod numerem 60368. W ich regulaminach pisze że cena za ten serwis to kwota 3,69 PLN (z VAT) za otrzymaną wiadomość czyli sms.
O drugiej takiej usłudze pod numerem 60455 danonki pisze:

ten numer należy do strony kookos.net. Jeżeli się rejestrujesz na ich strony, wyłudzą tobie 4,92 zł brutto za każdy odebrany SMS. Uwaga! Pułapka kosztów!

W ten sposób szybko się uzbiera większa kwota. maniek to odczuł:

dostałem kilanaście smsów od numeru 60368 i musiałem zapłacić rachunek 150zł. unikajcie tego numeru i od razu zablokujcie tego kontrachenta!!!!

Zawiera się umowe z wysłaniem SMS’a o treści WIN lub FAJNE na powyższe numery. Zwłaszcza młódzi, niedoświadczoni ludzi wierzą obietnicy o wygranej, jak Lol w swoim komentarze pisze:

UWAGA!!! Rejestracja jest pułapką , wyłudzają pieniądze.Ofiarą padł mój syn.Jak można temu zapobiec ? Proszę o POMOC !!!

Na szęście Lol nie musiał długo czekać i pomóc przyszła przez społecność Tellows.
robe59 ma sposób zrezygnować z usługi pod numerem 60368:

Ludzie ogarnijcie się,TEN numer należy do-wyżej podałem link do regulaminu tych naciągaczy.Wystarczy wysłać na ten numer sms-a o treści STOP WIN,i po problemie,a w przyszłości nie podawajcie w internecie swojego numeru komórkowego,to tak na marginesie.robe59

kaspero dodaje:

pamietc trzeba tylko zeby napisac tekst z duzymi literami powodzenia

Jak się pozbyć problemu z numerem 60455 Arek nam powiedzał:

uwolnić się można wysyłając smsa na ten wspaniały numer 60455 o treści: Stop Fajne. Rzeczywiście bardzo fajne 🙂

I jak zawsze chcemy Wam na konieć powiedzieć:
Nie dajmy się, pomóżmy sobie, komentujmy, oceniajmy… i zwalczajmy terror telefoniczny!
Pozdrawiamy
tellows.pl