Archiwum kategorii: naciągacze

Naciągacze: znowu próbują wyłudzić pieniądze od małych przedsiębiorców

Już w wrzesniu pisalismy o tym że naciągacze wypatrzyli sobie nowe potencjalne ofiary (oto tu: http://blog.tellows.pl/2012/09/naciagacze-wyludzaja-pieniadze-na-niepotrzebne-szkolenia/ ). I znowu dotarła do nas wiadomość o firmach nieuczciwych które probują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Tym razem nie sprzedawają niepotrzebne szkolenia lecz strony internetowe.

perl jam ostrzega przed numerem 324418716:

Pojawił się kolejny naciągacz, który próbuje sprzedawać domeny pod szyldem bo konkurencja chce kupić.
Podszywanie się chyba jest karalne?

Niby tak. Ale ciężko udowodnić dwie rzeczy: chciał kupujący się podszyć pod znaną firme? Na przykład może egzystować firma o podobnej lub tej samej nazwie w innym kraju, gdzie ma działalność. Tam może sobie zarezerwować pasującą domene bez naruszenia prawa. Również ciężko jest udowodnić, że nie ma trzeciej strony zainteresowaną daną nazwą domeny i że „firma” dzwoniąca naciąga.

Mariola opisała swoje doświadczenie z taką firmą pod numerem 703503015:

“Firma” dzwoni do firm z stroną internetową. osoba dzwoniąca posługuje się językiem nachalnym, stosując szantaż jakoby nikt już u nas nie kupował lecz u firmy która się niby pod nas próbuje podszyć.

Ceny które firmy podają za jedną domene są między 250 i 600 złotych. Dlatego próbują więcej niż jednom sprzedać i proponują kupno wszystkich stroń z koncówkami róznych kraj. n.p. .com, .de, .ru… W taki sposób szybko się ma koszty około 1000 złotych lub nawet więcej!

Do przedsiębiorca też dzwoniono:

do mnie dzwoniła jakaś Aniołkowska Małgorzata. – wątpie ze to prawdziwe nazwisko i proponowała mi kupno trzech domen za 299 netto. gdy powiedziałem ze wykup domeny i ewentualne używania imienia innej firmy grozi sprawami w sądzie to Pani powiedziała “ok, ja do niczego nie namawiam do widzenia”

Również partr dostał „oferte” kupna różnych domen od numeru 533301877:

to jest oszustwo. próbują ludziom wmówić że ktoś chciał kupić podobną domene internetową (jak własna firma z inną koncówką) i że się TERAZ ma możliwość kupna za ledwie 290zł.

Trzeba walczyć z takimi praktykami. Proponujemy zgłasać numery telefonu na stronie Tellows i w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (http://uokik.gov.pl).

Pozdrawiamy
Was Team Tellows

Naciągacze wyłudzają pieniądze na niepotrzebne szkolenia!

Uwaga przedsiębiorcy! Jeśli dzwoni do was firma oferująca szkolenie niby obowiązkowe – poinformujce się czy naprawde musicie brać udział zanim się zgodzicie.

Tym razem oszuści nie wybrali sobie emerytów i rencistów jako ofiary ale przedsiębiorców. Zwłaszcza o numerze 327286000, który był wyszukiwany 172 razy w tym tygodniu i dostał Tellows Score 7, są skargi na stronie internetowej Tellows.

Eryk napisał:

mnie chcieli naciągnąć na obowiązkowe szkolenie. trzeba uważać!!!

Również Jerzy skomentował doświadczenie z numerem 327286000:

Firma naciągająca na kasę, za parę papierków które można znaleźć w internecie żądają grubej kasy. Opierdzielić i odłożyć słuchawkę!!!

Ale się nie konczy na tym że miła pani oferują szkolenie. Naginałą prawde żeby sprzedać szkolenie w cenie 350zł. Nie patrzą czy to szkolenie naprawde obowiązuje osobe do której dzwonią. Na przykład firmy jednoosobowe nie obowiązują szkoleń typu BHP, przeciw pożarowe, pierwszą pomoc przedmedyczną oraz ocenę ryzyka zawodowego.

Uwaga skomentował:

Wciśkają ludziom że są nowe przepisy i że trzeba wziąc udział w szkoleniach. podobno nawet firmy jednoosobowe muszą je mieć. Chceli mi przysłać kuriera z tymi dokumentami za które miałbym zaraz zapłacic. straszą i nie dadzą pomyśleć ani się poinformować. oszustwo!

Nie każda firma szkoleniowa jest zła i próbuje wyłudzyć pieniądze.
Aga na przykład pracuje w uczciwej firmie:

Jestem zatrudniona w takiej firmie która oferuje szkolenia w formie samokształcenia. Do moich obowiązków należy między innymi dzwonienie po właścicielach firm z propozycją na szkolenia. Jeżeli właściciel mi mówi że jest firmą jednoosobową i że nie ma zamiaru zatrudniać pracowników, informuję że nie jest obowiązany do szkolenia i dziękuję za rozmowe. Jak w każdym biznesie są czarne owce którzy próbują wciśnąć kit i wyłudzić pieniądze, ale to nie wszyscy!

Jeżeli nie wiemy czy to szkolenie jest obowiązkiem dla nas ale jesteśmy zainteresowani ofertą, poprośmy o ponowny telefon za pare dni. Wtedy mamy czas się poinformować i ocenić czy ta oferta jest najtanszą i czy forma szkolenia nam dogadza (metodą samokształcenia czy intensywny kurs). Informacje o potrzebie szkolenia najłatwiej uzyskać przez telefon w każdej Państwowej Inspekcji Pracy.

Uwazajcie na sebie!
Was Team Tellows