Stalking (uporczywe nękanie) – od roku karane ale gdzie nękanie się zaczyna?

W Polsce od 2011 r. nękanie innej osoby jest karane do 3 lat pozbawienia wolności. Ale w którym momencie zaczyna się nękanie? Wtedy kiedy operator sieci wydzwania 100 razy w ciągu dwóch tygodni? Wtedy kiedy windykacja dzwoni do sąsiadów?

„Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat” – tak stanowi art. 190a, który był wprowadzony 6 czerwca 2011 r. jako nowelizacja Kodeksu karnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

W języku polskim słowo „stalking” pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy się zaobserwowano przejawy tego zjawiska w naszym kraju. W 2006 r. pierwsze badania przeprowadziła J. Skarżyńska (Associazione Italiana di Psicologia e Criminologia, Osservatorio Nazionale Stalking) na próbie reprezentatywnej (N=2000, 984 mężczyzn i 1016 kobiet w wieku 16-69 lat).

Wyniki tych badań były szokującze: 12 % populacji polskiej jest lub było ofiarą aktów stalkingu. Ofiary stalkingu czuły wpływ negatywny na ich życie i zdrowie. Czuli się zagrożeni, niepokójeni i doświadczali zaburzenia psychosomatyczne i problemy w relacjach interpersonalnych (skutki psychiczne i relacyjne), Tylko 15% ofiar podało, iż fakt prześladowania zgłaszało policji (brak danych o formie tych zgłoszeń i krokach podjętych przez policję).

W 2009 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało dalsze badania analityczne na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na reprezentatywnej, losowej próbie 10.200 respondentów, z których niemal co dziesiąty (9,9 %) odpowiedział twierdząco na pytanie, czy był ofiarą uporczywego nękania. Skutek tych badań była powyższa nowelizacja Kodeksu karnego.

Na naszej stronie Tellows.pl nie jeden użytkownik opisał że czują się nękany przez operatora lub windykacje. Są przykłady gdzie firmy windykacyjne nawet dzwonią do rodziny lub sąsiadów. Numer telefonu 223669500 należączy do Intrum Justitia jest takim przykładem.

ziuta napisała:

ci ludzie sa nawiedzeni, dzwonia od 6 rano do 23.00, nawet w soboty i w niedziele.


Gosia
również skomentowała:

Nękają kilkakrotnie telefonami wyszukując mnie i dochodząc przez rodzinę.

nekany podobnie czuje swoją prywatność upokorzoną:

proponuje zglosic ta firme do urzedu ochrony konkurencji i konsumenta, jako nekanie i nachodzenie.

W wczorajszym artykułu opisaliśme sprawe sądową trzydziesto letniego mężczyźna przeciw operatora Niemieckiego Vodafone. Były klient podał operatora do sądu poniewasz linia usługi klienta dzwoniła do niego 100 razy w ciągu dwóch tygodni. Nie jeden raz powiedział konsultantce że się zdecydował na innego operatora i poprosił żeby jego już nie kontaktować. Ale nic z tego: dalej telefonowali pare razy w ciągu dnia. (więcej o tym tu: artykuł) Mężczyźna wygrał w sądzie. Największa na świecie firma zajmującą się usługami telekomunikacyjnymi przeprosiła i na dodatek zapłaci 5100 Euro wartą kare jeśli jeszcze raz zadzwoni.

Może trzeba również w Polsce pomyśleć i na nowo oczenić w którym momencie nękanie się zaczyna. Ale społeczność Tellows również ma wpłych w walcze przeciw nękaniu: komentujcie Wasze doświadczenia, zgłaszajcie na policje!

Pozdrawiam i do następnego razu,
Was Tellows Team

2 thoughts on “Stalking (uporczywe nękanie) – od roku karane ale gdzie nękanie się zaczyna?

  1. barbara

    co zrobic gdy byly maz mnie neka nachodzi ciagle chce sobie zabierac rzeczy ktorych nigdy nie bierze spi pijany na klatce jest bezdomny i szantazuje caly czas mnie i moja mame 85 latke podczas mojej nieobecnosci poniewaz czesto wyjezdzam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.